Celostátní soutěž pro ZŠ „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“

V letošním školním roce se v MSK této soutěže zúčastnilo 2398 žáků z 81 základních škol (ZŠ). Do krajského kola postoupilo 246 žáků ze 72 ZŠ. V regionálním kole se utkalo 30 nejlepších mladých chemiků.

Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava vyhlásila v úterý 28. ledna 2020 výsledky regionálního kola soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“. Slavnostní vyhlášení probíhalo v Divadle vědy ve Světě techniky Dolní oblast Vítkovice.

Nejlepších 30 žáků získalo velmi atraktivní ceny, které do soutěže věnovali sponzoři této soutěže (BorsodChem MCHZ, s.r.o. Ostrava, Lenzing Biocel Paskov, a.s., Teva Czech Industries, s.r.o. Opava, Krajský úřad MSK, Skupina ČEZ – Elektrárna Dětmarovice, VŠB-TU Ostrava – IET a Svět techniky DOV). Nejzajímavější odměnou ale určitě byla Science show Světa techniky, ve které vystupovali žáci SPŠCH Ostrava.

Čtyři nejlepší mladí chemici MSK postoupili do celostátního kola této soutěže, kde změří své síly s 36 nejlepšími mladými chemiky z ostatních krajů. Celostátní kolo se bude konat 9. června 2020 na půdě Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Celou tiskovou zprávu o letošním ročníku najdete níže.

tisková zpráva SPŠCH

Již známe nejlepší Mladé chemiky MSK

Letos probíhá již 8. ročník celostátní soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“. V Moravskoslezském kraji již známe 30 nejlepších Mladých chemiků.

Soutěž odstartovala v říjnu loňského roku, kdy na základních školách probíhalo první kolo. Testové úlohy plnilo 2398 žáků z 81 základních škol. Z každé přihlášené základní školy postoupili tři nejlepší do druhého kola, které se konalo v předvánočním čase v prostorách Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského, Ostrava. I v tomto kole 211 žáků (35 žáků bylo omluveno) plnilo testové úlohy. Jejich odměnou byla ukázka zajímavých chemických pokusů, které prováděli učitelé a žáci Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského, Ostrava.

Nejlepších 30 mladých chemiků postoupilo do regionálního kola, které probíhalo v laboratořích Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského, Ostrava. Finále prověřilo praktické dovednosti soutěžících. Úkolem bylo vypracovat laboratorní úlohu zaměřenou na určení neznámého vzorku pomocí kapkovacích reakcí. Pro učitele základních škol a jejich mladé svěřence si firma BorsodChem MCHZ, s.r.o. Ostrava připravila odpolední program ve své firmě.

V laboratořích se žákům dařilo i díky přípravným kurzům, které již třetím rokem pořádá Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava ve spolupráci se Světem techniky Dolní oblast Vítkovice. Pro 8 nejlepších bude také v laboratořích Světa techniky pořádán rozšiřující kurz.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“ proběhlo 28. února 2020 v Divadlu vědy ve Světě techniky Dolní oblast Vítkovice. Pro žáky, učitele i zástupce partnerských společností byla připravena hudební vystoupení, ale i Science show, kde se mohli všichni přesvědčit, že chemie může být opravdu zajímavá a zábavná. Úspěšní mladí chemici obdrželi velmi atraktivní ceny, které jim předali hosté z řad partnerů a sponzorů soutěže (BorsodChem MCHZ, s.r.o. Ostrava, Lenzing Biocel Paskov, a.s., Teva Czech Industries, s.r.o. Opava, Krajský úřad MSK, Skupina ČEZ – Elektrárna Dětmarovice, VŠB-TU Ostrava – IET a Svět techniky DOV).

Slavnostním vyhlášením regionálních výsledků ale soutěž nekončí. Čtyři nejlepší žáci z našeho regionu postupují do celostátního finále, které se koná 9. června 2020 na půdě Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT.

chevron_left
chevron_right