Spejbl a Hurvínek slavili úspěch

Adam stvořitel a Spejbl s Hurvínkem – co mají tyto postavy společného? Nic menšího, než že jim vdechli život dva z našich herecky nadaných žáků, a to v rámci recitační soutěže Čtvrtlístek. Sbližování Lilith a jejího tvůrce Adama pojali Jana Franklová s Kamilem Mrkvanem moderně, a tak zatímco v původní hře bratří Čapků (obou!) tvoří Adam z hlíny, v jejich pojetí si Adam svou vyvolenou naprogramuje na notebooku. Krásná a hloupoučká Lilith pak už pije krev Adamovi stejně, jako tomu bylo před téměř sto lety. Ukazuje se, že Čapek si stále zachovává svůj náboj a přitažlivost i pro mladé čtenáře. Lilith je klasickou představitelkou dívek, kterým mnohem více než na vzdělání a vyšších cílech záleží na vzhledu a mínění okolí. V jisté sebestřednosti si ovšem moc nezadává ani s Adamem, který by se směle vyrovnal dnešním workoholikům, neschopným udržet si vztah. V podání Jany a Kamila dostávají postavy uvěřitelné rysy a pod smíchem, který vyvolávají jejich repliky, cítíme i bezradnost  nesourodého partnertství.

To Spejbl (Kamil) a Hurvínek (Jana) nás přenesou zpátky do dětských let, kdy drzost Hurvínka a umanutost jeho taťuldy rozesmály nejednoho škarohlída. Obě loutky řádí na jevišti jako utržené, a to doslova, ještě vidíme provázky, které jim zůstaly omotány kolem zápěstí. Skloňování kočky, jejího ocasu i psa, který jí ho možná ukousl pobaví nejen publikum, ale i samotné interprety.

Dvě naprosto odlišné dramatizace okouzlily porotu už v regionálním kole recitační soutěže Čtvrtlístek v Ostravě 19. 3. 2019 a Jana s Kamilem se mohli rozjet do Děčína na kolo celostátní. To se konalo ve dnech 4. 4.–5. 4. 2019 a naše dvojice vybojovala v gymnaziální přesile nádherné 3. místo. O zážitky z celostátního kola se podělila i Jana Franklová.

Ve středu po škole jsme vyrazili do Prahy, kde jsme spali na kolejích. Ráno jsme pak vyrazili do Děčína, kde už nás čekala recitace. Všichni byli dobří a s Kamilem jsme drželi palce všem. Oba jsme usoudili, že porota to nemá jednoduché. Nakonec ale myslím, že rozhodli dobře. Ve čtvrtek večer jsme si dělali kamarády v restauraci, ve které měli všichni recitující a dramatizující sraz. V pátek ráno už jsme s Kamilem začínali být nervózní, ale pořád panovala přátelská atmosféra. Všichni jsme si povídali a říkali jsme si, jak se nám všechna představení líbí. My s Kamilem jsme si několikrát vyslechli, že se moc hezky doplňujeme. Porotkyně v regionálním kole nám říkala, že jsme velmi ,,jevištně atraktivní“. Dramatizovali jsme Spejbla a Hurvínka (od Josefa Skupy) a Adama stvořitele (od obou Čapků). Nezapomněli jsme text a publikum se smálo jako zaplacené. Vyhlášení bylo ve tři odpoledne a nám o dvacet minut později jel vlak (a asi pěti dalším lidem), takže porota moc nezdržovala a hned se vyhlašovalo, tak jsme do sebe ani nedokázali dostat moc napětí. A vzhledem k tomu, že se vyhlašuje od třetího místa, tak jsme šli na řadu hned jako první. Cestou domů jsme si pak říkali, jak jsme se inspirovali do příštího – posledního ročníku. Celý Čtvrtlístek jsme si moc užili a už se těšíme na další rok a těšíme se na všechny, které jsme díky Čtvrtlístku poznali. (Jana Franklová)

A příjemným dozdobením celého úspěchu je i 3. místo Jany Franklové v kategorii recitace v regionálním kole v Ostravě a nezapomenutelná účast Natálie  Najzarové tamtéž.

Všem zúčastněným gratulujeme k úspěchu a děkujeme za reprezentaci školy.

Vaše češtinářky

regionální kolo Ostrava

celostátní kolo Děčín

 

 

chevron_left
chevron_right